Zadejte kupón GK10 a získejte slevu ve výši 10% na kratom.

Druhy a barvy kratomu: Realita vs. marketing

barvy kratomu

Kratom je často nabízen v různých variantách, nejčastěji rozdělených podle tzv. barev – co to však znamená a jak se od sebe jednotlivé barvy liší? V tomto článku se zaměříme právě na rozdíly v barvách a v obchodních označeních různých kratomů a uvedeme si věci na pravou míru – ne všichni producenti totiž informují o rozdílnosti v barvách kratomu správně.

Kratom je podle legislativy v České republice určen výhradně pro sběratelské účely a není schválen jako potravina, tudíž není určen ke konzumaci. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze k vzdělávacím účelům a nemají být vnímány jako podnět k jakémukoli nakládání s kratomem, které by bylo v rozporu s platnými zákony. Autor článku nenese odpovědnost za jakékoli nesprávné použití těchto informací.

🌿 Zpracování

Pojďme si nejdříve vysvětlit, co jednotlivé barvy znamenají. Všechny barvy a druhy kratomů jsou vyráběný z jedné a té samé rostliny – mitragyna speciosa. Rozdělení kratomu na různé barvy je pak dáno právě způsobem zpracování, nikoliv barvou stonků a druhů listů, jak někteří prodejci tvrdí.

Aktuálně existují 3 nejrozšířenější způsoby zpracování a podle toho i barev kratomu:

Zelený kratom vzniká usušením listů ve speciálních sušírnách a následným rozemletím. Výsledný prášek se vyznačuje pro kratom typickou zelenou barvou a představuje klasickou a nejprodávanější formu kratomu.

Bílý kratom se se vyznačuje světlejší barvou a jeho rozdělení se může lišit v závislosti od výrobce. Někteří výrobci jej, stejně jako zelený, pouze suší, ale při mletí zpracují i žilky a stonky listů, zatímco jiní výrobci používají toto označení pro kratom, který byl zpracován klasickou metodou, ale jeho barva je světlejší (většinou se jedná o důsledek sklizně, hlavně stáří a stavu listů nebo stromů). Někteří výrobci také bílým kratomem označují mixy zeleného a fermentovaného kratomu, kdy má výsledný mix světlejší barvu.

Další barvy kratomu vznikají fermentací, kde se na barvě kratomu podílí doba fermentace, která je zhruba:

Žlutý kratom - Kratší fermentace – cca 1-2 dny (někdy také mix červeného a zeleného)

Červený kratom - Cca 2-4 dny fermentace, která způsobí tmavší, mírně načervenalou nebo vybledlou barvu.

Samotná fermentace mírně ovlivňuje výsledné účinky (má vliv na alkaloidní profil) i chuť kratomu, stejně jako je tomu kávy. Po procesu fermentace bývá směs usušena, rozemleta (nano mletí je dnes již standardem) a u solidních producentů ošetřena UV a gamma zářením.

🤔 Maeng Da, Borneo, Elephant a další

To bychom měli základní barvy, ale jak je to s kratomy označenými jako Green Maeng Da, White Honey, Green Kasongan a další? Tyto kratomy většinou obsahují mixy jednotlivých barev nebo směsí jedné barvy podle stáří stromů. Například náš Green Elephant obsahuje 85% zeleného kratomu a 15% supergreen kratomu, což je kratom získáván z mladších stromů. Na druhou stranu, náš Green Old Tree kratom je, jak již název vypovídá, vytvořen z listů 15-20 let starých stromů. Nemá proto tak jasně zelenou barvu, ale disponuje silnějším alkaloidním profilem. Může se tak stát, že dodavatelé různými názvy mohou označovat i kratom nemixovaný, který se však od ostatních liší (většinou jde o různé výrobce nebo třeba dva různé kratomy od stejného výrobce). U různých dodavatelů se zkrátka mohou jednotlivé názvy i mixy lišit, proto je nejlepší se o složení informovat vždy přímo u dodavatele.

⚡ Účinky

To, co vás asi nejvíce zajímá, jsou účinky jednotlivých barev kratomu. Máme samozřejmě na mysli účinky, které sběratelé pociťují při vystavení kratomu na poličku. 🙂 Ještě, než začneme, je na místě zmínit, že jelikož se jedná o jednu a tu samou rostlinu s téměř stejným alkaloidním profilem, jsou účinky různých barev velmi podobné, přestože je každý sběratel může pociťovat jinak. 

Zelený kratom

Asi nejoblíbenější druh kratomu je právě ten zelený. Pro spoustu sběratelů představuje ideální střední cestu mezi červeným a bílým. Často je považován za definici čistého kratomu, jelikož ostatní barvy se často mixují (což samozřejmě nemusí být špatně).

Mezi účinky, které popisují sběratelé, patří v menších množstvích dobrá nálada, soustředění, povzbuzení a energie, při větším množství potom pocit klidu, uvolnění, relaxace a úlevy od bolesti. 

Bílý Kratom

Při sbírání tohoto kratomu jsou často popisovány výraznější stimulující účinky, zvýšení pozornosti a celkové povzbuzení mysli a chuti do práce.

Červený Kratom

Účinky, které se mohou dostavit při sbírání červeného kratomu, jsou zpravidla více relaxující než například u zeleného, nebo bílého. Červený kratom za tyto účinky vděčí právě způsobu zpracování, konkrétně fermentaci, který ovlivňuje alkaloidní profil.

Žlutý kratom

Žlutý kratom je střední cestou mezi zeleným a červeným kratomem (díky kratší době fermentace), často však představuje mix jiných barev, proto se účinky mohou lišit.

💡 Mýty, marketing a fakta

Kvůli nedostatku zdrojů, absenci domácí produkce (která je vzhledem k podnebí v podstatě nereálná) koluje ohledně dělení kratomu na druhy a barvy několik mýtů.

Mýtus č. 1: Kratom se dělí na barvy podle barev žilek v listech

  • Je pravda, že žilky v listech kratomu mohou mít odlišnou barvu (v závislosti na podmínkách a stáří listu), avšak podle informací od samotných sběračů se toto při sklizni nerozlišuje. Ruční třízení listů podle barev žilek by totiž bylo velmi náročné.

Mýtus č. 2: Výrazně odlišné účinky jednotlivých barev a druhů

  • Přestože na alkaloidní profil kratomu má podle dostupných informací vliv několik faktorů (kvalita sklizně, stáří stromu, zpracování), je třeba si uvědomit, že se stále jedná o jednu a tu samou rostlinu. Je zaznamenáno, že barvy a zpracování kratomu mohou mít vliv na účinky (viz. odstavec výše), jedná se však zejména o subjektivní účinky zaznamenané různými uživateli. Laicky řečeno – kratom je prostě kratom. U kvalitního kratomu účinky nebývají výrazně odlišné, je třeba se však vyvarovat nekvalitním kratomům od neověřených prodejců, často na sebe upozorňující podezřele nízkou cenou. Rozdělení druhů kratomu podle použití na učení, sport, nebo spánek, tak spíše můžeme považovat za marketingový trik.

Mýtus č. 3: Různé odrůdy kratomu

  • Jak již bylo řečeno – jedná se o jednu a tu samou rostlinu (Mitragyna speciosa) a existence odlišných odrůd používaných pro výrobu kratomu nebyla ze strany sběračů ani odborníků zatím potvrzena.

Mýtus č. 4: Názvy kratomu označují lokalitu sklizně

  • Mnoho známých druhů kratomu je pojmenováno podle ostrovů v Indonésii, například Borneo, Bali, nebo Sumatra. Zatím jsme však nezaznamenali přímé spojení mezi názvem a skutečnou lokalitou sklizně. Navíc, jak již bylo řečeno, tyto názvy označují spíše různé mixy zejména zeleného a fermentovaného (červeného) kratomu.

Závěr

Přestože některé zdroje stále operují s mýty, jako jsou výrazné rozdíly účinků nebo význam barev žilek listů, realita je vlastně o poznání jednodušší. Kratom pochází z jediné rostliny a jeho výsledné vlastnosti určuje hlavně zpracování a míchání fermentovaných a nefermentovaných kratomů.

Používáme ověření věku Adulto