Kratom a káva: Dva stimulanty s podobnými i odlišnými účinky
Káva a kratom – dvě zdánlivě odlišné rostlinné látky s podobnými i odlišnými účinky. Káva představuje jeden z nejrošířenějších nápojů na světě, zatímco kratom si teprve získává pozornost jakožto přírodní stimulant. V tomto čistě informativním článku se zaměříme na podobnosti a rozdíly mezi těmito dvěma látkami. Dozvíte se jak fungují a jaké mají podobnosti a odlišnosti.
Kratom je podle legislativy v České republice určen výhradně pro sběratelské účely a není schválen jako potravina, tudíž není určen ke konzumaci. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze k vzdělávacím účelům a nemají být vnímány jako podnět k jakémukoli nakládání s kratomem, které by bylo v rozporu s platnými zákony. Autor článku nenese odpovědnost za jakékoli nesprávné použití těchto informací.
Historie a původ
Přestože mají káva a kratom své kořeny na dvou různých kontinentech, obě rostliny spojuje dlouhá historie využití člověkem.
Káva, podle dostupných informací, pochází z Etiopie, kde podle legendy objevili její stimulační účinky pastevci koz. Odtud se rozšířila přes arabský svět do Evropy a zbytku světa. Dnes je káva celosvětově oblíbeným nápojem a symbolem moderního životního stylu. Kofein (alkaloid), který je hlavní účinnou látkou v kávě, představuje nejúživanější stimulant na světě.
Kratom pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, zejména z Thajska a Indonésie. Místní obyvatelé jej tradičně používají jako přírodní stimulant při těžké práci, ale také jako prostředek ke zmírnění bolesti a relaxaci. Ačkoli je kratom na Západě relativní novinkou, v Asii má své místo v lidové medicíně již po staletí.
Mechanismus účinků
Káva
Jak jsme již zmínili, hlavní účinnou látkou v kávě je kofein – alkaloid a přírodní stimulant, který působí na centrální nervový systém. Kofein funguje převážně díky tomu, že dočasně blokuje receptory adenosinu – látky zodpovědné za pocit únavy. Tím zvyšuje bdělost a oddaluje pocit únavy. Účinky kofeinu nastupují docela rychle, obvykle během 15 až 30 minut, a trvají několik hodin.
Kratom
Účinky kratomu vycházejí převážně z jeho hlavních alkaloidů - mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu. Tyto alkaloidy interagují s opiodními receptory v mozku, ale s odlišným mechanismem a intenzitou než samotné opiáty (kratom totiž, a to je vhodné zdůraznit, není opiát). Při nižších dávkách působí kratom spíše jako stimulant – může zlepšovat bělost, soustředění i náladu. Při vyšších dávkách jsou naopak častěji zaznamenávany více sedativní účinky, včetně vlivu na zmírnění bolesti.
Spektrum účinků
Zatímco káva primárně zvyšuje energii a potlačuje únavu (díky blokaci receptorů zodpovědných za únavu), kratom má širší rozsah účinků. Narozdíl od kofeinu má větší vliv na náladu a pocit stimulace funguje na odlišném principu. Některí informace naznačují, že za pocit stimulace je spíše zodpovědná celkově dobrá nálada, nikoliv chemické působení kratomu.
Vedlejší účinky
Zatímco mezi nejčastější vedlejší účinky kávy se řadí převážně zrychlený tep, pocení, neklid a (většinou mírná) úzkost, kratom může vyvolat nevolnost, závratě nebo únavu.
Doba působení
Přestože obě látky působí na tělo poměrně podobně dlouho, zhruba 2-6 hodin, kratom podle mnoha uživatelů působí pocitově déle a nájezd a odeznění účinků není tak prudké jako u kávy.
Závislost
Káva má nižší riziko vzniku závislosti a její vysazení je obvykle jednodušší. Příznaky u vysazení většinou zahrnují únavu a podrážděnost.
Kratom, v porovnání s kávou, vyžaduje větší opatrnost, jelikož může vést k silnější fyzické i psychické závislosti, zejména při neuváženém a každodenním užívání. Důležité je tak neužívat kratom každý den a nezvyšovat dávky. Příznaky při vysazení mohou zahrnovat nevolnosti, bolesti hlavy a svalů, nespavost a podrážděnost.
Tolerance
Stejně jako u závislosti je káva i z hlediska tolerance obecně méně problematická než kratom. U některých uživatelů sice může vznikat silnější tolerance (asi většina z nás pozná v okolí kávomily, kteří konzumují i 4 a více káv denně). Je dokázáno, že tolerance na kávu existuje, ale u většiny uživatelů toto nevyvolává nutkání dlouhodobě zvyšovat dávky kofeinu.
U kratomu je tolerance problematičtější, a to zejména v kombinaci s možnou závislostí. Kvůli závislosti mohou mít každodenní uživatelé větší tendenci zvyšovat dávky kratomu (právě jako reakce na zvyšující se toleranci). Tomu je dobré se vyvarovat. Pro snížení tolerance dává smysl střídat různé odrůdy (barvy) a občas si dát od kratomu větší pauzu.
Rozdílnost účinků při vyšších dávkách
U kávy při větších dávkách výrazně neroste intenzita hlavních účinků (potlačení únavy, pocit energie a soustředění), zintenzivňují se však negativní účinky jako je neklid, úzkost, pocení.
Kratom, na druhou stranu, nabízí různorodější účinky právě podle rozdílu dávkování. Zatímco nižší dávky uživatelé spojují s nabuzením, dobrou náladou, výřečností a soustředěním, u vyšších dávek bývaji popisovány silnější relaxační a analgetické účinky (potlačení bolesti). Stejně jako u kávy, u vyšších dávek kratomu nabývají na intenzitě i negativní účinky a je třeba být s dávkováním opatrný.
Dostupnost a společenské postavení
Kává má ve většině světa převážně pozitivní pověst, kterou si také stovky let budovala, v dávných dobách byla totiž dokonce označována za satanský nápoj a zakazována (zde je možná určitá podobnost s kratomem, pozn. red.). Kulturní význam kávy je dnes napříč světem značný a najdeme ji téměř všude – od supermarketů, přes eshopy a specializované pražírny, až po kavárny. Právě díky dostupnosti a různorodým způsobům přípravy je káva všeobecně přijímána a považována za součást běžného života.
Kratom si “své místo” teprve hledá a veřejné mínění o něm je značně rozdělené. Přestože popularita kratomu v evropě roste, část společnosti se na něj dívá skrz prsty. Tento pohled často vychází z nedostatku informací a vzdělání o jeho účincích a bezpečnosti. Dostupnost kratomu, alespoň v Česku, není tak výrazná jako u kávy. Kratom je aktuálně dostupný především v internetových obchodech nebo ve specializovaných kamenných prodejnách, jako je například naše prodejna v Karviné.
Závěr
Káva i kratom jsou přírodní látky s jedinečnými vlastnostmi, které ovlivnily a dále ovlivňují naši kulturu. Zatímco káva je již pevně zakořeněná v každodenním životě prakticky po celém světě, kratom, často obklopený kontroverzemi a nepochopením, se teprve dostává do širšího povědomí.